Якуб Яновски | МОНОСКОП

2025.04.24

Изложба живопис, рисунки и обекти на чешкия художник Якуб Яновски 
 
24.04 – 21.05.2025 г.
 
Откриване: 24 април 2025 г., 18:00 часа, галерия „Ателие“, НХА – Филиал Бургас
„Магазия“ 1, Пристанищен комплекс Бургас 
 
Куратор на изложбата: Петр Ваноус
 
Чешкият център в София и една от най-големите чешки галерии GASK (Галерията на регион Централна Бохемия) реализират общ проект, който ще бъде представен на 24 април 2025 г., от 18:00 часа в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия – Филиал Бургас. МОНОСКОП е изложба живопис, рисунки и обекти на чешкия художник Якуб Яновски и куратора Петр Ваноус. 
 
Гостуването на изложбата се реализира с подкрепата на регион Централна Бохемия.
 
Якуб Яновски (р.1984)е съвременен чешки художник, отдаден на рисунката и живописта. Завършва ателието по рисуване към Академията за изящни изкуства в Прага. Прави редица самостоятелни и групови изложби. Многократно е награждаван, представен е в колекциите на Националната галерия в Прага, Регионалната галерия на Височина в Ихлава, Музея на Височина в Хавличкув Брод, Галерията на регион Южна Бохемия в Хлубока над Вълтавоу, галерията Klatovy/Klenová и в частни колекции в Чехия и в чужбина. 
 
Якуб Яновски принадлежи към поколението възпитаници на Пражката академия за изящни изкуства, което реабилитира рисунката като медия за съвременно изобразително изкуство, като самостоятелно изразно средство или като отправна точка за работа в друга медия (напр. живопис, колаж, скулптура, инсталация, видео). Отношението към рисунката определя художествения изказ на Яновски. Разкрива определена специфична чувствителност на автора, свързана с експресивна редукция, директен изказ и връзка с променливите механизми на спомените. Докато по-ранните му работи имат по-изразителни черти и основно тематизират различни форми на преживени деформации, произтичащи от сложните процеси на човешка социализация в рамките на тоталитарния режим, последните творби представят отпечатъка на паметта във връзка с постоянно валидния, повтарящ се опит. Принципите на детските игри, проникващи през поколенията и времето, са близки до научните методи на изследване, които се провеждат „при затворени врати“, в скрити и тайни лаборатории. За работите на Яновски е характерно наличието на известна меланхолия и притеснение, произтичащо от противоречието между физическото присъствие в обективния, физикално дефиниран свят и социалните проекти, които, според нуждите, масово прекрояват и променят човешката психика. Именно скритата манипулация на съзнанието и подсъзнанието на индивида е един от основните мотиви в изложбата „Моноскоп“.
 
Селекцията от творби на Якуб Яновски включва картини, рисунки и скулптури, които представят аналоговото измерение на света чрез нашия опит с остатъците от чехословашки реалности и атрибути. Препратката към моноскопа инициира спомен, който припомня началото и края на аналогово телевизионно предаване, свързано с централна геометрична фигура, предназначена да настрои екрана. Моноскопът е символ на миналото, в което аналоговото телевизионно излъчване възвестява началото и края на съществуването си. Един вид метафора за някаква порта, която позволява влизане във виртуалния свят и напускането му. Изпитателната телевизионна таблица сякаш разширява приемствеността на абстрактния „живописен израз“, с който започва и завършва продукцията на движещите се изображения, визуалните новини и забавни предавания. Потокът от визуална информация имаше своите освежаващи прекъсвания. Не беше постоянен денонощен тоталитарист, както е днес в ерата на цифровите технологии.
 
В последните си картини Якуб Яновски реабилитира жанра натюрморт. Актуализира статуса му въз основа на променящото се и нестабилно отношение към времето и спомените, които в постфактологичната епоха губят своята убедителна, недвусмислена документална стойност. Много въпросителни висят между фигурата, предметността и пространството, предизвиквайки безпокойство и тревога. Разказите се отнасят до атмосферата на вид магически реализъм, в която неволната памет се освобождава. Уханието на миналото съобщава за остатъците и травмите, които са свързани с тоталитарното минало на Централна и Източна Европа и които много поколения носят в себе си. За щастие има нови, растящи поколения, които постепенно разтварят и сублимират тъгата на своите родители в поколенческо повтарящо се веселие, любопитство, жизненост и игри. Да се надяваме, че не е от наивност. Полезно е да се помни по много причини.
Петр Ваноус
 
Галерията на регион Централна Бохемия, позната в Чехия като GASK, е създадена още през 1963 година. Помещава се в реновираната барокова сграда на бившето йезуитско общежитие в малкия исторически град Кутна Хора и е второто по големина в Чехия пространство за изложби, след Националната галерия в Прага. Колекциите на GASK представляват изключително изчерпателен и висококачествен преглед на чешкото изобразително изкуство от края на 19 век до наши дни. 

Файлове за изтегляне

Сподели